Nie od dziś wiadomo, że słodzone napoje gazowane są niezdrowe. Większość ludzi nie zauważa ich szkodliwości i tuczących właściwości ze względu właśnie na formę napoju.
Pijąc coś nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakiej wartości kalorycznej dostarczamy do organizmu. Słodkie napoje mają także właściwości uzależniające, chwilowy zastrzyk energii spowodowany przez nagłe dostarczenie glukozy do krwi sprawia, że podświadomie pragniemy ich co raz to bardziej.
Badania doktora West Connera, który zajmuje się farmacją, jasno dowodzą, że należy jak najszybciej odstawić sztucznie słodzone napoje typu cola.
Nadmiar cukru
W ciągu pierwszych minut po wypiciu napoju tego typu dostarczamy sobie równowartość aż 10 łyżek cukru (jest to powyżej 100% dziennego zapotrzebowania w jednym napoju).
Przy dostarczeniu tak ogromnej dawki jakiejkolwiek substancji nasz organizm powinien się zbuntować i wywołać wymioty. Nie dzieje się tak ze względu na to, że do napojów tych dodawany jest kwas fosforowy. Zabija on skutecznie słodki smak i pozwala upakować w płynie znacznie więcej cukru niż jest to konieczne.
W 20 minut po wypiciu napoju typu cola poziom cukru we krwi gwałtownie wzrasta i zaczyna wydzielać się insulina. Wątroba błyskawicznie zaczyna zamieniać cukier, którego ma teraz w nadmiarze, w tkankę tłuszczową.
Uzależniające działanie coli
Po około 40 minutach organizm wchłania całą kofeinę zawartą w napoju. Efekt jest podobny do wypicia czarnej kawy, rozszerzają się źrenice, wzrasta ciśnienie krwi, przyśpiesza nieznacznie tętno.
Wątroba pompuje jeszcze więcej cukru do krwi, w mózgu blokowane są receptory odpowiedzialne za uczucie zmęczenia. Produkowane jest co raz więcej dopaminy, czujemy się więc świetnie pomimo tego, że wyrządzamy sobie ogromną krzywdę.
Identycznie działa większość używek takich jak kawa, tytoń czy heroina. Warto znać ten mechanizm by świadomie korzystać ze słodzonych napojów.
Błędne koło
Upływa godzina, kwas fosforowy łączy się z wapnem i magnezem, metabolizm znów przyśpiesza, ma jednak do zgryzienia naprawdę ciężki orzech. Masa cukru i sztucznych barwników będzie trawić się przez długie godziny. Tracimy w tym procesie też cenne mikroelementy, jak wapń.
Gdy działanie pobudzające przeminie, pojawia się hipoglikemia, poziom cukru nagle spada, w momencie zaczynamy czuć się zmęczeni i wszystko nas irytuje.
W tym momencie najczęściej sięgamy po słodycze lub kolejna dawkę słodkiego napoju i cały proces rozpoczyna się od nowa. Jeśli tak robisz, jesteś na najprostszej, niezawodnej drodze do cukrzycy i problemów z otyłością.
Comments are closed.