Tarczyca jest niezwykle ważnym gruczołem. Odpowiada ona za poprawne funkcjonowanie wielu układów w naszym organizmie w tym układu sercowo-naczyniowego, pokarmowego, rozrodczego oraz mięśniowo-szkieletowego.
Dodatkowe ma bardzo duży wpływ na kondycję naszej psychiki. Jeżeli tarczyca zaczyna zawodzić, możemy odczuć to w całym naszym organizmie. Nie należy bagatelizować problemów z tarczycą, zaniedbane schorzenie może mieć destrukcyjny wpływ na nasze życie.
Tarczyca, działanie i choroby
Tarczyca jako gruczoł odpowiada za produkowanie hormonów. Dwa główne hormony, które produkuje tarczyca to trójjodotyronina, oznacza skrótem T3 oraz tyroksyna, oznaczana skrótem T4.
Tarczyca produkuje jednak znacznie więcej hormonów, jednym z nich jest kalcytonina. Odpowiada ona za utrzymanie odpowiedniego poziomu wapnia w organizmie oraz metabolizację minerałów. Dodatkowo zachowuje integralność tkanek kostnych w naszym ciele oraz przyspiesza ich regenerację.
Niestety jak wszystko w nadmiarze może stanowić poważny problem dla zdrowia. Za duże stężenie kalcytoniny we krwi może oznaczać schorzenia onkologiczne płuc, prostaty, piersi.
Niestety choroby tarczycy we wczesnym stadium mogą przechodzić bez objawów.
Dlatego właśnie powinniśmy przeciwdziałać rozwojowi schorzeń tarczycy poprzez optymalną dietę. Dobrze dobrany jadłospis może bardzo korzystnie wpłynąć na funkcjonowanie naszej tarczycy.
Niezawodne żółtko
Żółtka z jajek są skarbnicą wszelkiego rodzaju składników odżywczych. Nic w tym dziwnego muszą posiadać wszystko, co jest niezbędne do właściwego rozwoju młodego organizmu.
Również w tym przypadku okazuje się ono niezastąpione. W żółtku możemy odnaleźć trzy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania tarczycy składniki: jod, selen oraz tyrozyne.
Jod
Niedobór jodu jest jedną z najpowszechniejszych przyczyn zaburzeń rozwoju mózgu u dzieci. Badania te zostały potwierdzone przez Światową Organizację Zdrowia. Dlatego tak istotne jest, aby zadbać o właściwą ilość jodu w naszym organizmie. Wpłynie to również bardzo pozytywnie na naszą tarczycę.
Selen
Selen działa jako aktywator hormonów T3 oraz T4, dzięki czemu ma oczywiście jak korzystny wpływ na funkcjonowanie tego gruczołu.
Tyrozyna
Jest to aminokwas, który pomaga w walce ze stresem, dzięki temu pozytywnie wpływa na cały nasz organizm. Stres jest jednym z najpowszechniejszych przyczyn zaburzeń pracy naszego organizmu.
Comments are closed.