W celu osiągnięcia satysfakcjonujących plonów truskawek nie trzeba sięgać po chemię. Wystarczy kilka sprawdzonych domowych sposobów.
Aby zwiększyć zbiory truskawek, musimy odpowiednio o nie zadbać. Oprócz oczyszczania sadzonek z przesuszonych liści i pędów musimy również nawozić glebę, na której one rosną.
Oprócz dostępnych różnorakich chemii w sklepach ogrodniczych możemy wykorzystać domowe nawozy, które znajdziemy we własnym gospodarstwie! Nawożenie wykonujemy po uprzednim wypieleniu chwastów oraz na wiosnę, po stopnieniu śniegu i w drugim roku po ich posadzeniu.
Domowe nawozy
- Nawóz z kwaśnego mleka
- Nawóz z pokrzywy
- Nawóz z obornika drobiowego
- Nawóz z drożdży/chleba
- Specjalna mikstura dwa w jednym
1. Nawóz z kwaśnego mleka
Jest to doskonały nawóz dla rozwijających się owoców. Skwaśniały nabiał najlepiej wymieszać z popiołem drzewnym, humusem oraz obornikiem. Taka mikstura pomaga nam utworzyć lekko kwaśną glebę, na której zostały posadzone truskawki. Pomaga ona we wzroście rośliny i rodzeniu owoców.
Dodatkowo jeśli mamy problem z nieproszonymi gośćmi takimi jak mszyce i roztocza, które skutecznie niszczą nasze rośliny, warto przygotować miksturę z mleka i wody. Gotową mieszankę wlewamy do spryskiwacza i opryskujemy nią nasze truskawki. W ten sposób chronimy nasze rośliny przed mszycami i roztoczami.
2. Nawóz z pokrzywy
Pokrzywa jest idealna do ochrony truskawek przed szkodnikami. Produkcja tego nawozu jest bardzo łatwa i prosta. Przygotowujemy pojemnik z pokrzywami oraz wodą. Mieszamy dwa razy dziennie. Tak przygotowany nawóz zawiera azot i potas, którego rośliny bardzo potrzebują do rozwoju. Roztwór stosujemy rozcieńczony z wodą w proporcji 1:20.
3. Nawóz z obornika drobiowego
Ten nawóz zabiera dużo azotu, dzięki czemu mamy szansę uzyskać duże zbory smacznych truskawek. Musimy jednak pamiętać i uważać, aby nie spalić naszych owoców. Roztwór w postaci płynnej najlepiej rozcieńczać z wodą w stosunku 1:10. Ten nawóz możemy zacząć używać po trzech dniach odstania oraz stosujemy go tylko do czasu zakwitnięcia sadzonek.
4. Nawóz z drożdży/chleba
Drożdże posiadają takie właściwości, dzięki którym nasze sadzonki mają szansę na wyprodukowanie dużych, soczystych i pachnących owoców. Tworzą doskonałe środowisko, zapewniając większe zbiory, przyciągając pożyteczne zwierzęta oraz zakwaszając glebę.
Aby przygotować taki nawóz, wystarczy wziąć stary wysuszony chleb. Zalewamy go wodą, tak aby nie unosił się na wodzie. Zostawiamy chleb na około 6 do 10 dni. Przed podaniem rozcieńczamy roztwór z wodą w stosunku 1:10.
5. Specjalna mikstura dwa w jednym
Przygotuj następujące produkty:
- 2 gramy proszku kwasu borowego
- 2 gramy nadmanganianu potasu
- 1 szklanka drzewnego popiołu
- 1 łyżeczka jodu
- od 1 do 2 litrów wrzątku
Sposób przygotowania:
Jedną szklankę drzewnego popiołu mieszamy z wrzątkiem. Gdy mikstura trochę ostygnie, dodajemy po kolei 2 gramy proszku kwasu borowego, 2 gramy nadmanganianu potasu oraz jedną łyżeczkę jodu. Po całkowitym wystygnięciu odsączamy popiół.
Nasze sadzonki spryskujemy spryskiwaczem z dopiero co przygotowaną miksturą tak, aby całkowicie nią pokryć liście truskawek. Pamiętaj, że ten nawóz używamy tylko do czasu rozpoczęcia kwitnięcia!
Warto wiedzieć!
- Aby ochronić nasze truskawki przed szarą pleśnią, warto przygotować roztwór z mniszka lekarskiego. W 10 litrach wody rozpuszczamy 500 gram mniszka lekarskiego. Odsączamy i spryskujemy nim rośliny.
- Czosnek nadaje się idealnie do ochrony naszych truskawek przed szkodnikami i patogenami. Rozdrabniamy dwie główki czosnku wraz ze skórką i zaparzamy w 10 litrach wody. Tę miksturę używamy w przypadku pojawienia się mszyc i innych nieproszonych gości.
- Jeżeli nie chcemy bądź z jakichś przyczyn nie możemy stworzyć wymienionych w tym artykule nawozów, to mamy jeszcze inne rozwiązanie tego problemu. Rozcieńczonym w proporcji 10 ml w 10 litrach wody słabego roztworu jodu i spryskujemy sadzonki przed kwitnieniem raz na 10 dni.
Comments are closed.