Na problemy z tarczycą…odpowiedni sposób odżywiania. Ważne informacje dla osób z chorą tarczycą
Problemy z tarczycą dotykają znaczną część społeczeństwa. Na niedoczynność lub nadczynność tarczycy choruje coraz więcej osób.
Zawsze trzeba mieć jednak na uwadze, że choroby trzeba nie tylko leczyć, ale również im zapobiegać. Tarczyca to gruczoł znajdujący się w przedniej i dolnej części szyi.
Jego funkcją jest wydzielanie hormonów takich jak tyroksyna, trójjodotyronina i kalcytoninę. Hormony te regulują metabolizm (przemianę materii) całego organizmu.
Do endokrynologów (lekarzy zajmujących się chorobami gruczołów) najczęściej zgłaszają się pacjenci z niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy. Ogromną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu tego gruczołu odgrywa prawidłowa dieta.
Zaleca się ograniczenie spożywania glutenu.
Ta mieszanina białek roślinnych wpływa negatywnie na pracę tarczycy. Gluten występuje przede wszystkim w białym pieczywie i makaronie z białej mąki. To właśnie te produkty powinniśmy zamienić na ciemne pieczywo.
Zaburzenia pracy tarczycy są zazwyczaj spowodowane niedostatecznym spożywaniem jodu.
Jod to pierwiastek wykorzystywany do syntezy hormonów tarczycy, dlatego też jego odpowiednie ilości powinny znaleźć się w diecie każdego z nas. Produktami bogatymi w jod są m. in. ryby morskie, owoce morza i algi.
W profilaktyce chorób tarczycy zaleca się również ograniczenie spożywania cukrów prostych i szkodliwych tłuszczy (olej rzepakowy warto zamienić na oliwę z oliwek).
W przypadku podejrzeń pogorszenia funkcjonowania tarczycy należy skonsultować się z lekarzem endokrynologiem. Profilaktyka ma jednak kluczowe znaczenie w przypadku większości zaburzeń zdrowotnych.
Michał Tombak – słynny rosyjski bioterapeuta opracował nalewkę z pestek jabłek, która to ma sprzyjać poprawie kondycji tarczycy.
Przepis jest bardzo prosty. Należy
1) rozgnieść 40 pestek jabłek i wrzucić je do szklanej butelki
2) rozgniecione pestki zalać 100 ml spirytusu i całość odstawić na 7 dni
Comments are closed.