You might also like
Przed wynalezieniem lodówek, czosnek splatano w warkocze i umieszczano w ciemnym, chłodnym miejscu. W taki sposób mógł być przechowywany przez wiele miesięcy. Zapobiegało to kiełkowaniu i gniciu. Ale co jeśli domowe warunki nie pozwalają na tę formę przechowywania?
Korzenie w świeżo kupionej główce czosnku nie są zbyt widoczne. Jednak to one odpowiadają za to, czy czosnek zakiełkuje. Dlatego też sprawdzonym sposobem na przedłużenie jego trwałości, jest przypalenie korzeni za pomocą zapalniczki lub zapałek.
Główki czosnku można umieścić w słoiku, bądź pudełku wypełnionym solą. Należy naprzemiennie układać warstwy czosnku i zasypywać go solą.
Inną metodą jest zasypanie główek czosnku zbożem, popiołem, mąką lub trocinami. Ochroni go to przed wilgocią i pojawieniem się pleśni. Należy pamiętać, że w słoju, pudełku lub beczce górna warstwa produktu, którym zasypujemy czosnek, powinna mieć co najmniej 2 cm grubości.
Tę metodę przez długi czas stosowano w małych sklepikach z warzywami. Świeże główki maczano w stopionej parafinie. Dzięki temu czosnek nie psuł się przez długi czas.
Comments are closed.