9 pierwszych symptomów menopauzy. Dowiedz się, czy to dotyczy także Ciebie.

9 głównych symptomów menopauzy. Dowiedz się, czy to dotyczy także Ciebie.

Proces przekwitania jest uwarunkowany indywidualnie dla poszczególnej kobiety. Każdy organizm reaguje inaczej na te biologiczne zmiany.

Jednak najczęściej pierwszym objawem nadchodzącego klimakterium, jest zaburzenie miesiączkowania. Rozregulowanie cyklu kobiecego około 50 roku życia, jest najprawdopodobniej spowodowany początkiem menopauzy.

Wiele prac naukowych porusza zagadnienie pierwszych objawów klimakterium. Ich okres występowania jest nazywany często perimenopauzą. Warto zaznaczyć, że bez względu na miejsce pochodzenia, statut społeczny czy istniejące choroby, zarówno nasilenie, jak i pierwsze objawy menopauzy są takie same. Kobiety odczuwają przykre dolegliwości fizyczne oraz psychiczne.

Pierwszymi objawami związanymi z początkiem menopauzy są:

  • zaburzenie miesiączkowania
  • wahania nastroju
  • rozdrażnienie
  • zlewne poty
  • uderzenia gorąca
  • bezsenność
  • tycie
  • opuchnięte nogi
  • uczucie nieustannego zmęczenia

Zaburzenie miesiączkowania, choć jest głównym objawem menopauzy, to równie częstym symptomem nadchodzących zmian w organizmie, jest męczliwość. Objaw ten dotyczy prawie 90% kobiet.

To na tyle charakterystyczna cecha, że aż jest ściśle powiązana z etapem przekwitania. Zauważalny jest notoryczny brak sił, spadek energii, szybkie zmęczenie oraz znużenie, a także dłuższy okres regeneracji po wysiłku.

Objawem, który potrafi być bardzo dokuczliwy, jest wahanie temperatury ciała.

Nagłe uderzenia gorąca, to bardzo charakterystyczny znak menopauzy. Zauważalny jest szczególnie w godzinach wieczornych. Może powstać niespodziewanie lub pod wpływem silnego stresu bądź zmiany w odżywianiu.

Późne godziny wieczorne nie są sprzyjające dla kobiet przechodzących klimakterium, gdyż właśnie wtedy objawiają się zlewne poty.

Bywa, że kobiety wybudzają się nawet kilka razy w ciągu nocy zupełnie mokre, jakby dopiero wyszły z kąpieli. To stanowczo zaburza przebieg zdrowego, niczym nie zmąconego snu, a skutkuje chronicznym niewysypianiem się.

Bezsenność, to także dokuczliwy objaw przekwitania kobiet.

Wpływa to na samopoczucie, powoduje wahania nastrojów. Zaburzony sen skutkuje obniżeniem nastroju. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku menopauzy bezpośrednią przyczyną obniżenia nastroju jest niedobór hormonów, które są odpowiedzialne za utrzymanie pozytywnego stanu psychicznego na dobrym poziomie.

Następnym, uciążliwym dla kobiet objawem w okresie menopauzy, jest nieuzasadnione przybieranie na wadze.

Nierzadko zdarza się, że pacjentki skarżą się na tycie, pomimo braku zmiany aktywności fizycznej oraz niezmienionej diety. I tu istotną rolę odgrywają lekarze, którzy powinni uświadomić kobiety o zmianach zachodzących w ich organizmach oraz mądrze doradzać, jak przetrwać ten niełatwy etap życiowy.

You might also like

Comments are closed.

error: Content is protected !!